Prof. Dr. Hızır Mete Alp, Kalp vücuttaki dokulara kan pompalayarak o dokuların beslenmesini sağlar. Eğer kalpteki bazı hasarlardan dolayı bu görevini yapmakta aksaklıklar olursa vücudumuz olumsuz etkilenerek yaşamı tehdit edici durumların oluşmasına neden olur. Kalp sağlığını korumak için kalbi olumsuz etkileyecek faktörleri bilmek gerekir.

Bunlar:

  • Fazla kilolu olmak (Obezite)
  • Hipertansiyon
  • Kolesterol
  • Kan şeker seviyesinin yüksek olması
  • Stres
  • Hareketsiz yaşam

 

Kalp Sağlığı İçin Neler Yapmalıyız

Bu faktörlerin hepsi birbiri ile ilişkili olan durumlardır. Bu faktörlerden korunmak ya da olan faktörle mücadele etmek ancak %60 oranında yaşam tarzında değişiklik yapmakla olur. Birinden korunmak için yapacağımız her değişiklik diğer faktörden de korunmayı sağlayacaktır.

Kalp Sağlığı İçin Neler Yapmalıyız?

– Yağ tüketimi azaltılmalıdır. Hayvansal yağlardan(margarin, tereyağı) uzak durulmalıdır. Hayvansal yağlarda bulunan kolesterol denen yağ maddesinin kanda miktarı attığında kan damarlarında yağ plaklarının oluşmasına damarlarda daralmalara, bu plaklar damarı tamamen tıkarsa göğüs ağrılarına eğer bu tıkanma kalbi besleyen koroner damarlarda olursa kalp krizine yol açar. Bu yüzden yağ kullanılacaksa doymamış yağlar(sıvı yağ, zeytinyağı) kullanılmalıdır.

– Şeker tüketimi azaltılmalıdır. Kanda şeker seviyesini yüksek olması damarların yapısını bozarak damarlarda sertleşmeye bu damar sertleşmeleri de yağ plaklarının kolaylıkla damarlara yerleşmesine ve tıkanmalarına neden olur.

– Azar azar ama sık aralıklarla beslenilmelidir.

– Lifli gıdalardan(Tahıllar, meyve ve sebzeler) zengin beslenilmelidir. Lifli gıdalar bağırsak hareketlerini düzenler. Kolesterol seviyesini düşürür. Kan şeker seviyesini kontrol eder. Lifli besinlerin yararlarına bakarsak hem fazla kilodan hem diyabet hastalığından hem de kalp damar hastalıklarından korunmak için önemli besin kaynaklarıdır.

– Yüksek tansiyon kanın damarlara fazla basınç yapmasına neden olarak damar yapısında olumsuz değişmelere yol açar. Yüksek tansiyondan korunmak için günlük tuz alımı azaltılmalıdır. Günde alınan tuz miktarı 5 gramı geçmemelidir.

– Obezitenin, yüksek tansiyonun önlenmesinde özellikle kalp sağlığının korunmasında günde en az 30 dakika yapılan fiziksel egzersiz kalp sağlığını olumlu etkilemektedir.

Dr. Mete Alp, Bu yöntemlerin en iyi ve kolay egzersiz yöntemi olduğunu belitti. Prof. Dr. H. Mete Alp Kimdir?