Dünyada bir ilk… Tıp literatürüne ‘Alp yöntemi’ olarak girecek!

Prof. Dr. Mete Alp, Bir saç teli kadar olan ve yedi santim boyunca yırtılmış olan damarı önce dikti daha sonra göğüsten ve ayaktan aldığı damarlarla by-pass yaptı. Zorlu operasyon tam 5 saat sürdü…

Müjgan Yalçın’ın kalp damarları doğumda yırtıldı. Dünyada ilk kez uygulanan yöntemle damarı önce dikildi sonra göğüsten ve ayaktan alınan damarlarla by-pass yapılarak bebeğine kavuştu.

Doğumda 3 kalp damarı birden yırtılan Müjgan Yalçın, Türk doktorların tıp literatürüne girecek bir operasyonuyla hayata döndürüldü. Anne de doğumdan 9 gün sonra bebeğini kucağına aldı. Hümeysa Zeynep, Yalçın çiftinin ilk çocuklarıydı. Normal doğumla dünyaya gelmişti. Şimdi bir erkek bebek bekliyorlardı. Düzenli kontrollere giden anneye  her şeyin yolunda olduğu söylendi. En son gidişinde ise suni sancı vererek artık bebeği doğurtmayı teklif ettiler. Doğuma üç gün kala suni sancı verildi. Saat 10.00’da başlayan ağrılar doğuma kadar devam etti.

Genç anne tam üç saat aralıksız ıkınmak durumunda kaldı. Doğumdan çıktığında Muhammed Seyid adını verdikleri minik oğulları son derece sağlıklıydı ama anne bebeğini kucağına alamayacak kadar bitkindi. Ardından sırt ağırları başladı. Bebeğini ancak yardımla emzirebiliyordu. Ve bir hafta sonra gece yarısı bebeğine bakmak için yataktan kalkarken sendeledi. Sırtındaki ağrılar göğsüne yayılmıştı, eşi hemen hastaneye kaldırdı. Kalp krizi geçiriyordu genç anne. Hiç vakit geçirmeden Kartal Koşuyolu Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne götürüldü. Kalbinde doğumdan kaynaklanan büyük bir yırtık vardı.

Zorlu operasyon tam 5 saat sürdü ve başarıyla sonuçlandı.

Ekipler hazırlıklara başladı, nasıl müdahale edileceğinin belirlenmesi için araştırma yapıldı. Prof. Dr. Mete Alp ve Doç. Dr. Cengiz Köksal tüm verileri incelediler. Dünyada benzer sadece 30 vaka vardı, çok nadir rastlanan bir durumdu. Ve bu vakaların da 23’ü ölmüştü. Yaşayan 7 vakanın 3’üne by-pass yapılmıştı ancak tek damar değişmişti. Bu hastanın ise üç damarının değişmesi gerekiyordu. Yani literatürde bir örneği yoktu. Buna rağmen anne ameliyata alındı. Prof. Dr. Mete Alp başka çare olmadığı için kendi yöntemini deneme kararı aldı. Bir saç teli kadar olan ve yedi santim boyunca yırtılmış olan damarı önce dikti daha sonra göğüsten ve ayaktan aldığı damarlarla by-pass yaptı. Zorlu operasyon tam 5 saat sürdü ve başarıyla sonuçlandı Öyle ki ameliyatın ardından dokuzuncu günde minik oğlunu ilk kez kucağına alan Müjgan Yalçın, dün taburcu edildi.

Tıp literatürüne ‘Alp yöntemi’ olarak girecek

Prof. Dr. Mete Alp (Kartal Koşuyolu Yüksek İhtisas Kalp Hastanesi Kalp Cerrahı): Hamilelikte kan miktarı yüzde 30 ile yüzde 50 oranında artar, doğum sırasında ise ıkınmanın etkisiyle kan debisi yüzde 80’e çıkar. Tansiyon yükselir. Bizim hastamızın sol ana damarı boloncuk yapmıştı. Sona inen damarda büyük bir yırtık vardı, sol arka damarda yırtılmıştı. Dünya literatüründe saptanmış ilk vakaydı. Saç telinden daha ince olan damarı yamamaya çalıştık. Üzerine atardamar yerleştirerek by-pass yaptık. Daha önce tanımlanmış başka teknik olmadığı için bu bizim adımızla literatüre girecek. En güzel şey bir annenin oğluna kavuşmasını sağlamak.

Bir cevap yazın