Prof. Dr. Hızır Mete ALP Tıp dünyasında ses getiren yeni bir operasyona imza attı.

Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Hızır Mete Alp, dana kalp zarından elde edilen yeni jenerasyon biyolojik kapağı tıp dünyasında ses getiren yeni bir operasyon ile başarıyla takıldığını belirtti.

Gülşen Bölen, 80 yaşında, 5 çocuk sahibi ve 9 torunuyla İstanbul’da yaşıyor…

Bölen, 32 yaşında rahim kanseri olduğunu öğrendi ve ilk hayat mücadelesi o yıllarda başladı. Başarılı bir operasyon ile rahim kanserini yenen Bölen, 37 yaşında meme kanseri olduğunu öğrendi.

Mücadeleci ruhu ve hayat enerjisi ile meme kanserini de yendi. Tamamen sağlığına kavuşan Bölen, yıllar sonra 72 yaşında göğüs ağrısı şikâyetiyle kontrole gitti ve kalpte damar tıkanıklığı olduğunu öğrendi. Koroner arter by-pass ameliyatı oldu. Üç yıl sonra, meme kanseri tekrar nüksetti; bu savaştan da sadece bir meme başını kaybederek sağlıklı şekilde çıktı. Kızı ile yaşayan Gülşen Bölen; halsizlik, çarpıntı ve nefes darlığı şikâyetleri ile Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Hızır Mete Alp ‘e başvurdu.

Yapılan tahlil ve tetkikler sonucu ciddi aort kapağı darlığı olduğunu, ameliyat olması gerektiğini öğrendi. Yıllarca hastalıklarla boğuşan Gülşen Bölen (80), mücadeleyi bırakmayıp ameliyat olmaya ve iyileşmek istediğine inandı, kararını verdi. 3 Ekim’de dikişsiz dana zarından elde edilen yeni jenerasyon biyolojik kapağı takılarak, başarılı bir ameliyat geçirdi. Yoğun bakımda iki gün kalarak, 10 günün sonunda sağlıklı bir şekilde yeni hayatına kavuştu.

Gülşen Nine daha önce meme kanseri sonrada rahim kanseri nedeniyle de iki ayrı ağır ameliyat geçirmiş ve radyoterapi görmüş olması nedeniyle çok zor ve kompleks bir duruma gelmişti.

Gülşen Nine’ye dana zarından kalp kapağı
Aort kapağı darlığından şikâyetçi 80 yaşındaki Gülşen Bölen’e dikişsiz, dana kalp zarından biyolojik kapak takıldı. Yoğun bakımda sadece iki gün kalan Bölen, sağlıklı şekilde yeni hayatına kavuştu

DİKİŞ GEREKTİRMİYOR
Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Hızır Mete Alp, dana kalp zarından elde edilen yeni jenerasyon biyolojik kapağın başarıyla takıldığını belirtti. Alp “Kapak hiç dikiş gerektirmeden özellikle yaşlı insanlarda kireçleri özenle sökülerek kalp kapağına doğrudan yerleştirilebilir. Bu yöntem, 70’li yaşların üstünde, küçük aort çapı olan ve birlikte cerrahi yöntemi uygulanan hastalarda, cerraha da hastaya da avantaj sağlıyor” dedi.

Prof. Dr. Hızır Mete ALP: Başarı Hikayeleri