Hızır Mete Alp, 28.08.1955 tarihinde Ankara’da doğdu. 1972 ve 1978 tarihleri arasında Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesinde eğitim aldı ve Tıp Fakültesi birincisi olarak eğitimini tamamladı. 1978 ve 1984 tarihleri arasında, Hızır Mete Alp, Hacettepe Üniversitesi Göğüs, Kalp ve Damar Cerrahisi Ana bilim dalı alanında Erişkin ve Pediyatrik KVC eğitimi almış ve Tıpta Uzmanlığı Göğüs ve Damar Cerrahisi alanında gerçekleştirdi.

Prof. Dr. Hızır Mete Alp Kimdir?

Prof. Dr. Hızır Mete Alp’in tıptaki uzmanlık tezi Kardiyopulmoner Bypass’ın Plazma Renin Aktivesi (PSA) üzerine etkileridir. Uzmanlık tezi, Prof. Dr. Aydın Aytaçtır danışmanlığında gerçekleşmiştir. Prof. Dr. Mete Alp 1989 tarihinde Başkent Üniversitesi Tıp Fakültesi Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalında Doçent, 1994 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalında Profesör oldu.

Prof Dr H. Mete AlpMete Alp Biyografi;

Prof. Dr. Hızır Mete Alp 1978 ve 1984 tarihleri arasında Hacettepe Üniversitesi Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Ana bilim Dalı Asistanı olarak görev yapmıştır. Takvim yaprakları 1984 ve 1985 tarihlerini gösterdiği sıralarda, Hacettepe Üniversitesi Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı Uzmanı olarak görev yaptı

1989 ve 1994 tarihlerinde ise Başkent Üniversitesi Tıp Fakültesi Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı Uzmanı olarak görev almıştır. 1986 ve 1987 yılları arasında Ankara Numune Hastanesi Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Kliniğinde Baş asistanı, 1987 ve 1989 tarih aralıklarında ise Ankara’nın Keçiören ilçesinde bulunan Atatürk Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Merkezi Göğüs Cerrahisi Kliniği bünyesinde Baş asistanlık görevinde bulunmuştur.

Mete Alp Özgeçmişi; Klinik şefi olarak görev üstlenmiş, süreç boyunca 1994 ve 2002 tarihlerinde Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Cerrahi Ana bilim Dalı başkanı, 1998 ve 2002 yıllarında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Cerrahi Tıp Bilimleri Başkanı olarak görev yapmıştır.  2000 ve 2002 tarihlerinde ise Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi DETAM Başkanı olmuştur. 2002 yılında ise Koşuyolu Kalp Hastanesi KVC Klinik şefliğini görevlerinde bulunmuştur.    

Prof. Dr. Mete Alp

Prof. Dr. Mete Alp Kimdir?

Prof. Dr. Mete Alp’in Yönetilen tez sayısı 38 olan bir kalp cerrahıdır. Uzman olduktan sonra yapılmış olan / asiste edilmiş olan açık kalp operasyonu sayısı yaklaşık olarak 30.000 civarındadır.

Prof. Dr. Mete Alp’e ait olan yayın sayısı SCI, SCI – Expanded 131, yayımlanmış olan makale sayısı 71, yayımlamış olduğu kitap sayısı 5 adettir. Prof. Dr. Mete Alp’in uluslararası yayımlardan almış olduğu gönderme ise 392’dir.

 

Prof. Dr. Hızır Mete Alp’in Üyeliğinin Bulunduğu Bilimsel Kuruluşlar

Prof. Dr. Hızır Mete Alp’in birçok bilimsel kuruluşa üyeliği bulunmaktadır. Bu bilimsel kuruluşlar;

  • TKDCD olan Türk Kalp Damar Cerrahisi Derneği,
  • TKD olan Türk Kardiyoloji Derneği
  • TGCD olan Türk göğüs Cerrahisi Derneği
  • ESCVS olan European For Cardiovascular Surgery
  • UVCD olan Ulusal Vasküler Cerrahi Derneği
  • ISMICS olan International Societv for Minimally Invasive Cardiothoracic Surgery
  • TKSV olan Türkiye Kalp ve Sağlık Vakfı yerini almaktadır.

 

           Öğrenim Durumu
Derece Alan Üniversite Yıl
Üniversite Tıp Fakültesi Hacettepe Üniversitesi Çukurova Tıp Fakültesi

Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi

İntörnlük Hacettepe Üniversitesi      (Tıp Fakültesi Birincisi)

1972-1978
Tıpta Uzmanlık Göğüs, Kalp ve Damar Cerrahisi Hacettepe Üniversitesi Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalı  (Erişkin ve Pediyatrik KVC Eğitimi) 1978-1984
Tıpta Uzmanlık Tezi Başlığı (Özeti Ekte)ve Danışmanı: Kardiyopulmoner Bypass’ın plazma Renin Aktivitesi (PRA) üzerine etkileri

Danışman: Prof. Dr. Aydın Aytaç

Doçentlik Kalp ve Damar Cerrahisi Başkent Üniversitesi Tıp Fakültesi Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalı 1989
Profesörlük Göğüs, Kalp ve Damar Cerrahisi Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalı 1994